Modul: Ekonomické zaokrouhlování v objednávkách

Manažerský popis

V STOCK může být povolena funkce inteligentního zaokrouhlování objednávek. Tato funkčnost vyhodnocuje rentabilitu zaokrouhlování v objednávkách. Při tomto nastavení STOCK zvažuje, zda se vyplatí zaokrouhlovat na balení a na jakou velikost balení je zaokrouhlení nejvýhodnější. Vyhodnocují se náklady na nadzásobu vzniklou zaokrouhlením na větší balení s náklady na častější závozy, které by bylo nutné vykonat, pokud by se zaváželo menší množství. Jestliže náklady na nadzásobu jsou vyšší, zaokrouhlovat se na dané balení nebo minimální objednací množství nebude.

Funkční popis

Skript porovnává náklady na příjmové a výdajové operace (inbound cost a outbound cost v SIDI Warehouse_ product) s náklady na kapitál na období držení nadzásoby (WACC v SIDI Warehouse_product).

Aby mohlo ekonomické zaokrouhlování fungovat, je nezbytné naplnit tabulku warehouse_product_supplier_set (případně redistribution_set, production_set). Velikosti balení se pro ekonomické zaokrouhlování berou právě z těchto tabulek. Bere se však pouze množství a ostatní sloupce se ignorují. V případě, že je zapnuté ekonomické zaokrouhlování, tak nemůže fungovat zaokrouhlování dle priorit a výsledná hodnota se přepíše podle ekonomického zaokrouhlování. Kdyby se ekonomické zaokrouhlení vypnulo, projeví se standardní zaokrouhlování.

Průběh skriptu

V případě, že není možné dodávat nekompletní balení, počítá se dále pouze s množstvím dělitelným na celé nejmenší balení. Skript nadále řeší, zda by nešlo zaokrouhlit na větší balení.

Postupně se prochází všechna balení od největšího. Zjistí se, kdy objednávka bude doručena, vypočítá se zásoba po dodání objednávky a hledá se den, kdy zásoba klesne pod pojistnou zásobu (postupně se odečítá denní forecast), tj. výdrž zaokrouhleného množství. Období, ve kterém se hledá průnik s pojistnou zásobou, lze omezit v konfiguraci. (Například pro potřeby minimální trvanlivosti.) Pokud zásoba do stanoveného počtu dnů neklesne na pojistnou zásobu, na balení se nezaokrouhlí.

Porovnají se varianty s menším a větším balením podle nákladů na častější závozy a podle nákladů na držení nadzásoby.

Pokud jsou náklady na častější závozy vyšší než náklady na nadzásobu, zaokrouhlí se na větší balení a případné další varianty s menším balením se už nevyhodnocují. Na větší balení se zaokrouhlí také v případě, že výdrž zásoby po dodání by byla menší než 3 dny. Je to z důvodu výdrže zásoby přes víkendy (kdy dodavatel nemůže dodat).

Na minimální objednací množství obvykle chceme vždy zaokrouhlit, proto jediný důvod, kdy k zaokrouhlení nemusí dojít, je překročení maximální výdrže zaokrouhleného množství v konfiguraci. Dalším nastavením v konfiguraci však lze i tuto podmínku potlačit.

Rozšíření

Vstupní data a konfigurace

Pro využití ekonomického zaokrouhlování je nutné zapnout právo use-intelligent-orders-rounding.

Konfigurační nastavení jsou v tabulce order_configuration.

image0

PŘÍKLAD

Máme položku s definovanými baleními 5 ks a 200 ks, minimální objednací množství není nastaveno, skladová cena 149 Kč. Wacc je 10 %, náklad na příjmovou operaci je 20 Kč, na výdejovou operaci 1 Kč. Limit výdrže balení je 30 dnů. Je zapnuto zaokrouhlování na nejmenší balení, vyhodnocuje se tedy pouze možnost zaokrouhlení na větší balení.

U objednávky z 21.7.2015 STOCK požaduje množství 44 ks, které je automaticky zaokrouhleno na 45 ks. Zásoba po dodání většího balení by byla 235 ks, průměrný denní forecast je 6,6 ks, pojistná zásoba je kolem 34 ks. Za 30 dnů (dle konfigurace) zásoba na pojistnou zásobu neklesne (i když těsně), na větší balení se tedy nezaokrouhlí.

Vstupní parametry objednávky z 28.7.2015 jsou velmi podobné – STOCK požaduje množství opět 44 ks, které je automaticky zaokrouhleno na 45 ks. Zásoba po dodání většího balení by byla opět 235 ks. Protože se však pojistná zásoba mírně zvedla na 36 ks a také průměrný denní forecast se zvedl na 6,9 ks dojde k dosažení pojistné zásoby za 29 dní. Maximální výdrž zásoby tedy dosažena nebyla a může se pokračovat ve vyhodnocení, ve kterém se provedou následující výpočty:

Náklady na častější závozy = floor(výdrž zaokrouhleného množství / výdrž nezaokrouhleného množství) * (náklad na příjmovou operaci + náklad na výdejovou operaci) = floor(29 / 7) * (20 + 1) = 84 Kč.

Výdrž zaokrouhleného množství navíc = výdrž zaokrouhleného množství - výdrž nezaokrouhleného množství = 29 - 7 = 22 dnů.

Průměrná denní nadzásoba = (zaokrouhlené množství - nezaokrouhlené množství) / 2 = (200 - 45) / 2 = 77,5 mj.

Náklady na nadzásobu = průměrná denní nadzásoba * skladová cena * výdrž zaokrouhleného množství navíc * wacc / 365 = 77,5 * 149 * 22 * 0,1 / 365 = 69,6 Kč.

Náklady na častější závozy jsou tedy vyšší než náklady na nadzásobu a proto zaokrouhlíme na větší balení.

image1