Modul: Balancing¶
Manažerský popis¶
Jedná se o funkčnost, která upravuje počty objednávek v jednotlivých dnech tak, aby každý den součet objednávek byl v rozmezí zadaného minima a maxima. Tato optimalizace je nutná pro optimální vytížení kapacit. V případě více objednávek na daný den než je povolené maximum, se část objednávek posouvá na další dny. Stejně tak situace, kdy je na daný den objednávek méně než minimum, se na tento den přesouvají objednávky z ostatních dnů. Cílem je udržovat optimální množství objednávek každý den a vykrývat tak nenadálé výkyvy.
Funkční popis¶
Návrh objednávek bez modulu balancing¶
Bez modulu balancing navrhuje STOCK objednávky bez ohledu na kapacity. Z tohoto důvodu může docházet k výrazným výkyvům během dnů. STOCK navrhne například objednávky na cca 6 000 řádků, ale z důvodu omezených zásob na skladě dochází v našem příkladu k exportu 4 500 řádků první den, druhý den exportuje 2 000 řádků, třetí den 3 000, čtvrtý den 3 500 a pátý den 1 500.
Na našem příkladu je vidět nekonzistence ve vytížeností zaměstnanců a logistiky v průběhu celého týdne. První den, kdy dosahuje vyexportované množství vrcholu, zaměstnanci nestíhají a naopak poslední den zaměstnanci nemají, co dělat.
Obrázek č. 1: Neoptimální vyskladňování na centrálních skladech v průběhu 5 dnů.
Funkce modulu¶
Nejprve musí být zadán vstup - minimum a maximum pro každý den. Tato hodnota je variabilní v závislosti na kapacitě skladu zákazníka. Tyto hodnoty se nastavují pro skupinu - obvykle se jedná o rozvozové auto, atd.
Systém STOCK hlídá, jestli navržené řádky k exportu na pobočky v daných skupinách, které jsou kryté dnešní zásobou na centrálním skladu, dosahují minimální hranice, anebo převyšují maximální. V situaci, kdy množství řádků nespadá do optimálního množství, nástroj STOCK optimalizuje navržené množství řádků pro export tak, že potřebný počet řádků na dorovnání spodní hranice vezme z následujících dnů a množství přesahující horní hranici smaže (STOCK tyto řádky znovu navrhne druhý den).
Odstranění extrémů je limitováno stanovením mandatorních položek. Přesunout dané řádky je možné pouze pokud položka není mandatorní (např. promo, zákaznická objednávka, objednávky pro zamezení stockoutu), dále jsou navržené řádky pro export seřazeny podle důležitosti, které řádky mají být exportovány nejdříve, a které řádky je možné exportovat až další dny.
Pravidla přesouvání objednávek¶
- pravidlo
V systému STOCK bude nastavena možnost určovat priority podle stavu hladiny zásob oproti MPZ. V situaci, kdy priorita řádku bude definována pomocí stavu hladiny zásob v porovnání s MPZ, položky se zásobou na pobočce menší než MPZ budou mít přednost před položkami, kde zásoba na pobočce je vyšší než MPZ.
- pravidlo
V dalším kroku nebo v případě, kdy nechceme priority definovat za pomocí MPZ, budeme řadit řádky pomocí ABC analýzy. Položky A se zásobou na pobočce menší než MPZ mají vyšší prioritu než položky D se zásobou pod MPZ.
- pravidlo
Máme např. dva možné řádky k doplnění dnešního návrhu - jejich zásoby jsou pod MPZ a obě položky spadají do skupiny A. Upřednostníme položku, která má dříve předpovídaný výpadek na pobočce. Tento řádek chceme vyexportovat než řádek, kdy má položka na pobočce předpovídaný výpadek až později.
- pravidlo
V případě, kdy dva řádky mají stejnou prioritu podle výše zmíněných pravidel – např. hladina zásob je pod MPZ, jsou obě ve skupině A a mají stejné předpovídané datum výpadku, tak je dále seřadíme podle závozového kalendáře. V situaci, kdy STOCK chce osekat řádky nad optimálním množství a řádky jsou už seřazeny podle zmíněných pravidel, STOCK odstraní řádek u pobočky, která má možnost závozu v nejbližším termínu (Pompo zaváží 1x týdně a 2x týdně). Pokud by Pompo muselo pobočku zavést až za 14 dní, její řádky mají přednost před pobočkou, kterou můžou zavést další týden.
Obrázek č. 2: Řazení položek dostupných pro doplnění řádků a osekání řádků k dosažení optima dle priorit. Položky s nejvyšší prioritou se nacházejí v diagramu nahoře.
Velké množství objednávek¶
Návrh objednávek na daný den je 4500, minimum je 3000 a maximum 3500. Je třeba tedy “vyřešit” 1000 položek, které jsou nad maximem. Nesmí dojít k odsunutí mandatorních položek.
Položky se seřadí dle priority:
- Pokud se počet mandatorních položek vešel do navrženého maxima všechny položky nad maximum se přesunou do dalších dnů.
- Pokud se počet mandatorních položek nevešel do navrženého maxima jsou všechny mandatorní položky exportovány i za cenu přetížení kapacit.
Malé množství objednávek¶
Návrh objednávek na daný den je 2000, minimum je 3000 a maximum 3500. Je třeba tedy “doplnit” 1000 položek, které jsou pod minimem.
Jelikož systém STOCK forecastuje prodeje (u forecastovatelných položek) až 1 rok dopředu teoreticky by mohl přesunout řádky z navržených exportů např. půl roku dopředu. Z důvodu zvyšování pravděpodobností odchylky předpovědi od skutečnosti, měl by se určit parametr stanovující maximální počet dní do budoucna, jaké řádky návrhů si mohu na dnešek přesunout. Například se STOCK může dívat max 30 dní do budoucna.
Řazení řádku z budoucna, které si předřazuji
- Mandatorní položky
- Dle finančního zatížení skladu
- STOCK preferuje levné položky, které nemají vysoký vliv na budget zásob
Optimální množství objednávek¶
Navržené množství je optimální pokud je počet položek v rozmezí nastaveného minima a maxima. V těchto případech modul Balancing do počtu objednávek nezasahuje.
Nastavení¶
- Nastavení skupin pro balancing
- Hranice optimálního počtu řádků pro skupiny
- Pro dny v týdnu
- Minimum
- Maximum
- Výjimka pro konkrétní datum
- Zadá se konkrétní kalendářní datum a pro něj výjimka minimum a maximum
- Využití například pokud by se dlouho muselo osekávat, naplánuje se silnější směna a povolí se větší počet řádků
- Pro dny v týdnu
- Nastavení posouvání z budoucnosti
- Maximální počet dnů plánovaného závozu, který si můžu přesunout dle data objednání
- Maximální hodnota zásob, kterou si mohu přesunout
- Slouží k hlídání nadzásob způsobených optimalizací
Reporting¶
Pro zaznamenání kroků, které proběhly v rámci optimalizace existují tři reporty. Jeden report zahrnuje veškeré řádky, které byly smazány, jelikož se musel snížit počet řádků k dosažení optima. Druhý report slouží k seznamu řádků, které byly přidány z budoucna. Třetí report představuje statistiku pro konkrétní den a centrální sklad.
Souhrnný statistický report¶
Report slouží k rychlému přehledu vývoje optimalizace. Jeden řádek je pro jeden konkrétní den a centrální sklad.
Sloupce v reportu
- Datum
- Skupina
- Ve tvaru AUTO – Závozový den
- Budou přidány tooltipy s informací, které pobočky patří do této skupiny
- Hodnota exportovaného zboží
- Počet řádků exportovaných
- Počet řádků navržených před optimalizací po rozdávání karet
- Hodnota předsunutých řádků
- Hodnota odmazaných řádků
Filtrace v reportu, před generováním
- Datum od do
- Centrální sklad
Report smazaných řádků¶
Report slouží k zobrazení konkrétních řádků, které byly smazány z důvodu optimalizace.
Sloupce v reportu
- Id artiklu
- Cílová pobočka
- Skupina
- Ve tvaru AUTO – Závozový den
- Budou přidány tooltipy s informací, které pobočky patří do této skupiny
- Množství smazané před rozdáváním karet
- Hodnota smazaného množství před rozdáváním karet
- Množství smazané po rozdávání karet
- Hodnota smazaného množství po rozdávání karet
- Datum plánovaného exportu
Filtrace v reportu, před generováním
- Datum od do dle data plánovaného exportu
- Zdrojový centrální sklad
- Cílový centrální sklad
Report předřazených řádků z budoucnosti¶
Report slouží k zobrazení konkrétních řádků, které byly předsunuty z důvodu optimalizace.
Sloupce v reportu
- Id artiklu
- Cílová pobočka
- Skupina
- Ve tvaru AUTO – Závozový den
- Budou přidány tooltipy s informací, které pobočky patří do této skupiny
- Množství předsunuté
- Hodnota předsunutého množství
- Datum plánovaného exportu před posunutím
- Datum reálného exportu
Filtrace v reportu, před generováním
- Datum od do dle data reálného exportu
- Zdrojový centrální sklad
- Cílový centrální sklad