Modul: Pojistná zásoba¶
Manažerský popis¶
Pojistná zásoba je základním nástrojem pro dodržování nastavené úrovně zákaznických služeb (Modul: Řízení úrovně zákaznických služeb). Jejím úkolem je pokrýt základní nejistoty, které se nedají spočítat exaktně.
V případě STOCK je to:
· chyba měsíční předpovědi,
· variabilita denní předpovědi,
· nejistota v době dodání dodavatele (Standardní odchylka dodací lhůty).
Pojistná zásoba se počítá jako součet těchto tří složek, přičemž každá z nich je upravována nastavenou ÚZS.
Pojistná zásoba je pro účely objednávání považována za zásobu, pod niž se v ideálním případě disponibilní zásoba nikdy nedostane. Objednávky se plánují tak, že v době doručení je zásoba na úrovni nebo nad úrovní pojistné zásoby.
Výjimečný případ, kdy může úroveň zásob klesnout pod pojistnou zásobu, je potenciální expirace produktu.
Při kombinaci centrálních skladů a poboček modul automaticky rozpočítává zásobu tak, že část pojistné zásoby převede na centrálu a tam ji určitým poměrem k počtu poboček sníží. Děje se tak proto, že se nepředpokládá, že extrémní prodej nastane na všech pobočkách najednou a zároveň je takto centrální sklad jediným místem, kde se drží pojistka nejistoty vůči dodavateli.
Pojistná zásoba se počítá jen pro nesporadické položky (dle modulu Segmentace dle prodejnosti). Pro sporadické položky je zásoba nulová - buď nemá smysl, nebo přímo vychází z předpovědi prodejů a pro sporadické položky je předpověď nepřesná. ÚZS pro sporadické položky je řízena modulem Signální zásoba.
Funkční popis¶
Výpočet pojistné zásoby¶
Pojistná zásoba se skládá ze tří složek, které se mezi sebou sčítají. V této části je podrobně popsáno, jaké parametry vstupují do výpočtu jednotlivých složek.
Chyba měsíční předpovědi¶
První složka pojistné zásoby pokrývá jen chybu očekávanou modulem Výpočet měsíční předpovědi prodeje. Tato chyba se pro účely pojistné zásoby upraví tak, aby vyjadřovala akumulovanou chybu za období, na které se objednává (objednací periodu). To znamená, že pokud se objednává na 3 měsíce, nezáleží na chybě každého z nich ale na tom, jaká je akumulovaná odchylka za celý kvartál.
Chyba předpovědi se dále násobí kvantilem ÚZS a odmocninou z doby dodání převedené na měsíce. (15 dní = 0,5 měsíce).
Variabilita denní předpovědi¶
Variabilita denní předpovědi má význam jen pro krátké doby dodání a periody. Implementátor má možnost si zvolit, do jaké objednací periody ji bude respektovat, maximálně však může zvolit 30 dní. Delší periody se už implicitně pokrývají jen chybou předpovědi, protože pokud se objednává každé 2 měsíce, tak je nedůležité, zda se zboží prodá v prvním nebo druhém týdnu periody.
Variabilita denní předpovědi je počítána tak, že se za poslední rok porovná, jak se prodávalo ve skutečnosti s tím, jak by se na základě charakteristiky prodeje rozpadla měsíční předpověď do dní (Modul: Výpočet denní předpovědi). Rozdíly se akumulují do rozdílů za objednací periodu (např. pro týdenní periodu není důležité, zda jsme přesně odhadli rozložení v rámci týdne, důležité je pouze rozdělení týdnů v rámci měsíce). Takto vznikají chyby za objednací periodu. Z chyb se vytvoří histogram (Četnost jednotlivých chyb uspořádaná od největší) a podle zadané ÚZS se z histogramu vybere velikost chyby. Takže když je například ÚZS na 99 %, zvolí se velikost chyby, která pokrývá kumulativně 99 % případů odchylek z histogramu. Zbývající 1 % odchylek se ignoruje.
Nejistota v době dodání dodavatele¶
Tato složka pojistné zásoby slouží k vykrytí odchylek v dobách dodání dodavatele. Pokud je dodavatel spolehlivý na 100 % a vždy dodá zboží ve správném termínu, je tato složka nulová. Ale pokud jej dodává vždy za 10+-3 dny, tak tyto 3 dny (odchylka dodání) vstupují do výpočtu pojistné zásoby.
Výsledek je počítán jako násobek odchylky, procenta ÚZS a očekávaného prodeje za dobu odchylky (tj. Množství prodané, kdyby se dodavatel opozdil o celou dobu odchylky).
Výpočet pojistné zásoby na nadřazených skladech v distribuční hierarchii¶
Výpočet pojistné zásoby na centrálním skladě se sestaví podle distribuční hierarchie (i viceúrovňové). Každý sklad se poté počítá s vlastním nastavením doby dodání a úrovně zákaznických služeb. Pro denní variabilitu a chybu předpovědi započítává kromě svých hodnot také hodnoty všech podřízených prvků dle výše zmíněné hierarchie. Pomocí tohoto mechanismu je možné, aby nadřízený (centrální) sklad držel pojistnou zásobu pro položky směrem k dodavateli (s dlouhou dobou dodání) a podřízený sklad počítal pouze s chybou na dobu dodání definovanou pro distribuci. Ve vysvětlení pojistné zásoby je pak rozepsáno, jaká část pojistné zásoby se drží kvůli vlastním prodejům položky a jaká se drží kvůli distribuci včetně detailního rozpadu vlivu každého podřízeného prvku.
Výpočet pojistné zásoby pro výrobu¶
Pro výpočet pojistné zásoby pro výrobu je použit stejný mechanismus jako pro výpočet zásob pojistné sklady v distribuční hierarchii. V tomto případě se za “nadřazený sklad” považuje surovina a za “pobočku” výrobek, a to dle kusovníku výroby. Díky tomu je na všech surovinách dostatek pojistné zásoby pro všechny výrobky. Na rozdíl od distribuční hierarchie je u výroby možnost určit pomocí parametru, kolik procent pojistné zásoby držet na výrobku a kolik procent přesunout na surovinu (v případě, že například nechceme držet výrobky skladem).
Globální limitery pojistné zásoby¶
Na pojistnou zásobu se vztahují 2 limitery, které se nastavují souhrnně pro celý systém STOCK.
Minimální chyba předpovědi¶
Minimální chyba předpovědi je dolní limiter pojistné zásoby. Standardně je nastavena na 15 %. Znamená to, že i když chyba předpovědi vyjde nižší než 15 %, může se jednat o náhodu a chceme, aby pojistná zásoba vždy počítala s chybou měsíční předpovědi alespoň 15 %.
Maximální násobek měsíční předpovědi¶
Druhý limiter je horní limiter pojistné zásoby a udává se jako maximální násobek měsíční předpovědi. Pro nastavení 2 (tj. 2x měsíční předpověď) je maximální možná předpověď dvojnásobek měsíční předpovědi. Pokud vyjde zásoba vyšší, ořeže se na tuto hranici.
Limiter je možno vypnout nastavením hodnoty „0“.
Jako měsíční předpověď pro daný měsíc se bere průměr daného měsíce a okolních měsíců. Je to z důvodu vyrovnání extrémních měsíců nebo případného nulového měsíce mezi dvěma nenulovými. Nulový měsíc by automaticky způsobil nulovou pojistnou zásobu.
Promoční pojistná zásoba¶
Promoční pojistná zásoba je automaticky součástí modulu Pojistná zásoba v případě, že je zapnut modul: Předpověď promočních prodejů.
Tato pojistná zásoba, se podobně jako pojistná zásoba vůči bežným prodejům počítá z chyby, kterou spočítal modul promočních prodejů. Tato chyba se vynásobí kvantilem ÚZS a přičte se k běžné pojistné zásobě po dobu trvání promoakce.
Chyba je omezena limiterem: Maximální násobek měsíční předpovědi. Na rozdíl od běžné pojistné zásoby a měsíčního množství se bere v úvahu množství za období promoakce a poměrné období trvání promoakce vůči období „1 měsíc“.
Nastavení pevných hranic pro pojistnou zásobu přes SIDI¶
Modul může dostat vstup přímo z modulu SIDI. Pro každou kombinaci produktu a skladu lze
- nastavovat hranice (minimum a maximum), ve kterých se může pojistná zásoba pohybovat. Pokud je mimo tyto hranice vynutí se minimum, případně maximum,
- nastavit hodnotu, o niž se pojistná zásoba musí zvýšit. Používá se na tzv. regálová množství, nebo prezentační zásobu, kdy je žádoucí mít vždy na regálu určitý počet kusů a běžné řízení zásob tj. běžná pojistná zásoba a objednávání musí počítat s těmito kusy jako s „mrtvou prezentační zásobou“.
Zobrazení pojistné zásoby¶
Pojistnou zásobu lze zobrazit na několika místech:
- V Reportu Přehled produktů se nachází tabulkový výpis pojistné zásoby v agregaci produkt, sklad, měsíc, pojistná zásoba. Pojistná zásoba je zde uvedena jako průměrná pojistná zásoba v daném měsíci. Průměr vychází z dnů a je v něm zahrnuto i vyhlazení mezi měsíci a případná promoční pojistná zásoba.
- V záložce Detail modulu Detail v grafu měsíčních prodejů, kde se zobrazuje průměrná pojistná zásoba v daném měsíci. Průměr se počítá obdobně jako v předcházejícím bodě.
- V záložce Vysvětlení objednávek modulu Detail, kde se nachází podrobné zobrazení pojistné zásoby po dnech na celé období, na které se objednává.
Vysvětlení pojistné zásoby¶
V záložce Předpověď modulu Detail se nachází vysvětlení Pojistné zásoby, kde je dostupná exaktní informace, jaké proměnné vstupují do pojistné zásoby pro danou položku:
Pod vysvětlením se nachází nápověda k jednotlivým údajům ve vzorci.
Následně lze zjistit pro centrální sklady poměry, kolik pojistné zásoby je kvůli samotnému produktu na skladě a kolik kvůli produktům, které jsou na podřízených pobočkách.
Detailní rozpad:
Rozšíření
Úprava pojistné zásoby modulem Rychlá adaptace předpovědi prodejů¶
Pojistná zásoba je standardně počítána z prodejů podle modulů Předpovědi prodejů a Předpovědi promočního množství.
Pokud je však předpověď upravena Rychlou adaptací, je možno zapnout toto rozšíření a upravovat poměrným způsobem i pojistnou zásobu.
Toto rozšíření lze aktivovat zvlášť pro změnu pojistné zásoby směrem nahoru i dolů.