Modul: Výpočet zásoby do minulosti

Manažerský popis

K efektivnímu fungování potřebuje systém STOCK znát přesný denní stav zásob pro každý den v minulosti. Usnadňuje to především vyhodnocování výpadků zásob, ale například i reporting pro počítání úrovně zásob, obrátek a dalších ukazatelů.

Tyto údaje nejsou v ERP systémech dostupné pro minulost, anebo je jejich export časově velmi náročný.

STOCK proto obsahuje modul, který na základě aktuální disponibilní zásoby a všech skladových transakcí dokáže dopočítat hodnotu zásob pro každý den v minulosti.

Funkční popis

Modul dopočítává denní zásobu na začátku dne a to v množství i hodnotě. Na základě denních disponibilních zásob dopočítává také průměrnou měsíční zásobu v množství i hodnotě.

Výpočet denní zásoby v množství

Výpočet zásoby se vykonává nad skladovými transakcemi, které nejsou očistěny o Storna (modul: Očištění storn).

Jako základ se bere aktuální disponibilní zásoba, která je brána jako disponibilní zásoba na začátku dne pro který byla exportována.

Pro nejbližší den v minulosti se suma transakcí za den odečte od aktuální disponibilní zásoby a tato zásoba se považuje za zásobu, která byla na začátku daného dne. Pro dny mezi dneškem a tímto dnem se považuje za disponibilní zásobu ta aktuální.

Příklad: Jestliže jsou pro 15. 3. 2016 zásoby 10 kusů a první transakce před dneškem je 12. 3. 2016 a to jeden prodej v množství 4 kusy a jeden nákup v množství 5 kusů, tak potom je:

    1. 3.: zásoba 10 kusů (aktuální disponibilní zásoba)
  • March 14: stock on hand at beginning of the day is 10 items (the same as the current stock on hand, since there were no transactions on March 14)
    1. 3.: zásoba na začátku dne 10 kusů
  • 12.3.: zásoba na začátku dne 9 kusů. K zásobě 10 kusů se přičtou 4 kusy (protože pokud se prodaly 4 kusy, musela být zásoba o 4 kusy vyšší) a odečte se 5 kusů (protože pokud se nakoupilo 5 kusů, musela být zásoba o 5 kusů nižší)

Tímto způsobem se pokračuje, až do první transakce historie produktu na daném skladě.

Záporná zásoba

V určitých případech může nastat situace, že vyjde zásoba, která je záporná. Jde o chybu ERP systému, který umožňuje prodat a provést skladovou transakci i v případě, že je na skladě 0, a až následně zboží přijmout (někdy až za několik dní).

V tomto případě systém označuje zásobu jako nulovou, ale pamatuje si, že je v mínusu, a jakmile na sklad dorazí zboží, tak jej přičte k oné záporné hodnotě. Takto se může stát, že vyjde, že po přijetí 5 kusů je skladová zásoba 0.

Výpočet denní zásoby v hodnotě

K výpočtu denní zásoby v hodnotě se používají skladové ceny, které jsou exportovány v SIDI u dané transakce. Jako výchozí hodnota se používá cenu, která je exportována u produktu na daném skladě jako skladová cena.

Hodnota zásoby se oceňuje z posledního skladového pohybu směrem do budoucnosti. Takže když je v předchozím příkladě zásoba 10 kusů a její cena je 3 Kč za jeden kus a 12. 3. jsou skladové pohyby za skladovou cenu 2 Kč za kus, tak zásoba 12.3. - 14.3. bude oceněna cenou 2 Kč za kus.

Při výpočtu skladové ceny se ignorují pohyby, které mají skladovou cenu 0 anebo nevyplněnou.

V případě, že je v daný den více pohybů s různou skladovou cenou, použije se jako finální skladová cena pro daný den vážený průměr těchto skladových cen.

STOCK pracuje ve všech propočtech s množstvím a peněžní hodnotu vždy počítá jako množství krát jednotková cena. Někdy ale může nastat problém, že zákazník jen potřebuje přecenit sklad a proto vytvoří skladový pohyb s množstvím 0 a hodnotou „přecenění“. STOCK umí pracovat i s tímto typem transakcí, ale při implementaci je potřebné tuto funkčnost explicitně zapnout. V tomto případě se dané přecenění aplikuje na celkovou vypočítanou hodnotu skladové zásoby v daném okamžiku a dále se počítá skladová cena včetně tohoto přecenění.

Výpočet průměrné měsíční zásoby v množství a hodnotě

Pro zobrazování v grafech a tabulkách s měsíční agregací se vždy používá průměrná hodnota zásob v daném období. Nepoužívá se tedy hodnota na začátku, anebo na konci měsíce.

Popisovaný modul se stará i o výpočet měsíční hodnoty zásob a vychází přitom přímo z denního výpočtu. Jako hodnotu zásob v daném měsíci spočítá denní průměr zásob jednotlivých dnů v množství i hodnotě.